Gatavojamies jumta nomaiņai. Kā pareizi mērīt jumtu?

Veicot jumta nomaiņu, precīziem mērījumiem pirms jumta materiālu pasūtīšanas ir ļoti svarīga loma. Lai arī kādu materiālu tu neizvēlētos, tā iztrūkums vai, gluži pretēji, pārpalikums, rada liekas izmaksas, bet, piemēram, viļņotu metāla lokšņu gadījumā, pat neliela kļūda izmēros var radīt ļoti ievērojamus zaudējumus, jo tās jau rūpnīcā tiek piegrieztas pēc vajadzīgiem izmēriem.
Gatavojamies jumta nomaiņai. Kā pareizi mērīt jumtu?

Pirms seguma nomaiņas būtu arī jāsaprot, vai un kādi vēl darbi ir darāmi kopā ar seguma nomaiņu, piemēram, ventilācijas izvadu ierīkošana/uzlabošana, jumta siltināšana, jaunu noteku uzstādīšana, jumta logu ierīkošana utt..

Ja esi izvēlējies, piemēram, dakstiņu jumta segumu, tad jumta logu ierīkošana pēc seguma izveidošanas ir izdarāma diezgan vienkārši, bet ja segums ir no lielām metāla loksnēm, tad tas kļūst daudz sarežģītāk.

Jumta mērīšanas sarežģītība visvairāk ir atkarīga no paša jumta konstrukcijas sarežģītības, kā arī no pieejamajiem mērinstrumentiem un iespējas piekļūt dažādiem jumta mezgliem. Klasiskajiem vienslīpju, divslīpju vai četrslīpju jumtam laukumu noteikt nav sarežģīti, bet, ja jumts ir ar daudzām šķautnēm un izbūvēm, būtu labāk griezties pie speciālistiem.

Lai aprēķinātu laukumu klasiskam divslīpņu jumtam, viss, kas nepieciešams, ir divi lielumi: vispirms nepieciešams noskaidrot kores garumu, to var noskaidrot arī nomērot jumta apakšmalu. Ja jumts ir augstu no zemes var nomērīt arī mājas garumu un pierēķināt klāt jumta pārkāres vējmalās. Pēc tam jānosaka jumta spāru garums, kas jau ir nedaudz sarežģītāk, bet arī te ir vairākas diezgan vienkāršas metodes:

  1. Pirmā ir sentēvu metode, kad pāri jumta korei tiek pārmesta mērlenta un nomērīts garums no vienas apakšmalas līdz otrai, vai, ja mērlenta ir par īsu, tad virve, uz kuras tiek atzīmētas jumta apakšmalas abās pusēs, un tad nomērītais garums tiek sadalīts divās daļās (šī metode derēs laukuma noteikšanai un materiālu aprēķinam dakstiņiem un bituma šindeļiem, bet nederēs garajām metāla loksnēm, ja nav pārliecība, ka spāru garums abās pusēs ir vienāds).

  2. Otrā metode ir nomērīt jumta platumu starp apakšmalām un noteikt jumta slīpumu, ko šobrīd vienkārši ir izdarīt ar viedtālrunī lejupielādējamu leņķa mērīšanas aplikāciju. Izmantojot iegūtos lielumus uz papīra var uzzīmēt jumta griezuma trijstūri un nomērīt spāres garumu, vai aprēķināt to izmantojot elementāru matemātiku. Ja pašiem ar trigonometrijas funkcijām nesokas, un nav zināms kāds vidusskolnieks, kam Pitagors nav svešs, tad uzņēmumos, kas nodarbojas ar jumtu uzklāšanu vai ražošanu vajadzētu būt speciālistam, kas spēs sarēķināt spāres garumu ar šiem lielumiem. Jāņem arī vērā, ka jumta slīpuma rādītājs arī ir svarīgs faktors dažādu materiālu montāžā un materiālu patēriņa aprēķinā, jo, pirmkārt, dažādiem materiāliem ir minimālā jumta slīpuma ierobežojumi, vai arī ir nepieciešama lielāka jumta seguma lokšņu pārklāšanās vienai pār otru, kas ietekmē materiāla patēriņu pie dažādiem slīpumiem.

Sareizinot kores garumu ar spāres garumu, iegūsi jumta vienas puses laukumu kvadrātmetros. Daļai māju saimnieku ir pieeja šai informācijai, ja ir pieejams ēkas projekts un māja reāli dzīvē tam atbilst tam. Ņemam vērā, ka šie mērījumi veikti, iedomājoties, ka ēkai nav liela skursteņa vai kādu citu laukumu, kas nav noklāti ar segumu, piemēram, vairāki lieli jumta logi, balkoni jumtā utt.

Pieņemsim, ka kores garums ir 9 metri un spāres garums ir 7 metri. Ēka ir četrstūrveida. Tas nozīmē, ka vienas jumta slīpnes laukumu aprēķina šādi:

9 m x 7 m = 63 m2

Tā kā šī ir tikai puse no jumta, mums nepieciešams uzzināt to, kāda būs kopējā jumta platība:

63 m2 x 2 = 126 m2

Izmantojot iepriekš iegūtos parametrus, var aprēķināt, cik daudz vējmalu un kores elementu ir nepieciešms. Ja atņem jumta nesiltināto daļu laukumu, ir skaidrs cik daudz siltināšanas materiāla ir nepieciešams, cik daudz apakšklāja un piederumu vajadzēs, kā arī, cik daudz jumta seguma būs jāiegādājas, lai ieklātu jumta segumu.

Ja augstāk minētās darbības liekas sarežģītas vai neesi pārliecināts par spēju tās veikt kvalitatīvi un droši, griezies pie profesionāliem jumtu meistariem, kas tev palīdzēs gan veikt precīzus mērījumus, gan arī izvēlēties piemērotākos materiālus un segumu tieši tavas mājas jumtam.

Kas jāņem vērā, veicot jumta mērījumus un pasūtot materiālus?

Pirmkārt, mērot jumtu ir jāpievērš liela uzmanība drošībai. Ja esi izdomājis veikt tiešos mērījumus, pārvietojoties pa jumtu ir obligāti jāizmanto drošības aprīkojums – drošības jostas, kas piestiprinātas pie drošības elelmentiem uz jumtiem. Atceries, ka skurstenis nav drošības elements! Bet vecais labais šīferis var vairs neizturēt tavu svaru. Ja jumta konfigurācija ir sarežģīta, tad materiāla atgriezumu daudzums būs ļoti atkarīgs no izvēlētā materiāla, piemēram, dakstiņiem uz katru tekošo slīpās kores vai sateknes metru zudumā ies vien daži nogriezti gabaliņi, kamēr lielajām metāla loksnēm vismaz 1m² seguma materiāla.

Vēl viena lieta, kas jāatceras, ir, ka rēķinot izmaksas segumam ar lielām metāla loksnēm un bezasbesta šķiedrcementa loksnēm, ir jāpierēķina klāt vismaz 10% pie to m² cenas, jo loksnes ir viena otrai jāpārklāj pāri vismaz sānos, kamēr dakstiņiem un bituma šindeļu loksnēm cena m² tiek uzrādīta par jumta m².

Jo sarežģītāka jumta konstrukcija, jo augstāks risks, ka paša spēkiem veiktie mērījumi var būt neprecīzi. Tā vietā labāk uzticēt šo uzdevumu zinošiem jumtu meistariem, kas zinās, kā pareizi mērīt dažāda veida jumtus, lai noskaidrotu, cik daudz materiāla nepieciešams segumam, un uzņemsies atbildību par savu mērījumu precizitāti.

monier-banner

Atklāj mūsu Monier zīmola plašo dakstiņu piedāvājumu