Jumta Kopšana Ziemā – 8 Lietas, Ko Der Atcerēties

Ziema neizbēgami mūs apciemo katru gadu. Un, lai arī skaidri zinām, ka tā līdzi nesīs aukstumu, vēju, sniegu un ledu, katru gadu tik un tā jūtamies pārsteigti par to, ka atkal uzsnidzis pirmais sniegs.
Jumta Kopšana Ziemā – 8 Lietas, Ko Der Atcerēties

Līdzīgi kā auto īpašnieki rūpējas par saviem transportlīdzekļiem, gatavojoties jaunajai sezonai, māju saimniekiem vajadzētu pievērst uzmanību tam, kādā stāvoklī ir ēkas jumts. Aplūkosim svarīgāko, kas jāzina par jumta kopšanu ziemā.

  1. Novērtē jumta stāvokli. Ja Tu nespēj atcerēties pēdējo reizi, kad tika veikta jumta apskate, ļoti iespējams, ka pagājis pārāk ilgs laiks, un to nekavējoties vajadzētu izdarīt. Galvenās lietas, kurām jāpievērš uzmanība – seguma ieliekšanās, ūdens radītie bojājumi, bojāti šindeļi, šīfera vai metāla loksnes. Staigāšana pa jumtu ir bīstama, tādēļ neaizmirsti ievērot visus drošības noteikumus.

  2. Pārbaudi jumta zemsegumu un izolāciju. Dažādas jumta konstrukcijas un to izveide atšķiras pēc materiāla, kāds ir ieklāts, un citiem faktoriem. Veicot jumta pārbaudi, uzmanību vajadzētu pievērst arī zemsegumam (ja tāds ir ieklāts) kā arī izolācijai, ne tikai “virsējai” kārtai. Zemsegums pasargā telpas no mitruma, kā arī no dažādu svešķermeņu iekļūšanas zem jumta konstrukcijā, tāpēc ir jauzmana arī tā stāvoklis.

  3. Notīri sniegu no jumta. Smagas sniega un ledus kārtas veidošanās uz jumta ir viena no izplatītākajām problēmām, ar kuru ziemā saskaras ēku īpašnieki, jo sevišķi, ja jumts ir ar zemāku slīpumu. Turklāt risku rada ne tikai sniega svars, bet arī sekas, kas rodas, kad, iestājoties siltākam laikam, tas viss sāk kust. Smaga sniega kārta var novest pie seguma ieliekšanās un citiem bojājumiem, kā rezultātā var būt nepieciešams jumta remonts, tādēļ no šī smaguma vajadzētu atbrīvoties. Ja pats nejūties droši, iespējams pieaicināt palīgos profesionāļus.

  4. Veic nepieciešamo remontu. Iespējams, jumta pārbaudes laikā konstatēsi, ka ir radušies bojājumi, kuru novēršanu nedrīkst atlikt. Šādā gadījumā iesakām nekavējoties sazināties ar meistariem, kuri šo radušos problēmu atrisinās. Neiesakām pašam ķerties pie darbu veikšanas, jo sevišķi, ja Tavā īpašumā nav nepieciešamais drošības aprīkojums.

  5. Apsver bīstamo zaru nozāģēšanu. Daudzu māju tuvumā aug mazāki un lielāki koki, kuru zari mēdz liekties pāri ēkas jumtam vai atrodas tam pārāk tuvu. Izvērtē iespējamos riskus, kas saistīti ar vētrām un stipru vēju, un, ja nepieciešams, veic bīstamāko zaru apzāģēšanu. Tas ne tikai būs ieguldījums drošībā, bet arī atvieglos jumta tīrīšanu no nokritušajām lapām, zariem un citiem gružiem, kas krīt no kokiem.

  6. Iztīri notekas. Šo darbu vajadzētu veikt, pirms sāk snigt. Lai arī eksperti norāda, ka jumta tīrīšanu ieteicams veikt divreiz gadā, vadoties pēc apstākļiem, to var darīt arī biežāk. Pirms iestājas ziema, jumta notekcaurules obligāti būtu jāatbrīvo no lapām, zariem un citiem svešķermeņiem, kas tajās sakrituši, pretējā gadījumā var tikt apgrūtināta ūdens novadīšana no jumta un rasties noplūdes.

  7. Noskaidro, vai ventilācija darbojas. Ventilācijas šahtai ir jābūt brīvai visu laiku. Ja tā būs aizsprostota, mājoklī sāks krāties mitrums un parādīties nepatīkami aromāti. Tiesa, lai precīzi zinātu, kādā stāvoklī ir ventilācija, jāpiesaista profesionāļi.

  8. Rūpējies par to, lai kaitēkļi netiktu iekšā mājoklī. Telpās ziemas laikā mēģina iezagties ne tikai dzestrais gaiss, bet arī dažādi kaitēkļi – kukaiņi un arī dzīvnieki, piemēram, peles un žurkas. Nekad nenovērtē par zemu, cik apņēmīgi kaitēkļi spēj būt, ja tie ir izsalkuši. Pārliecinies, ka pa jumta malām un spraugām iekšā netiks kukaiņi un citi negaidīti viesi.

schiedel-banner-1

Aplūko arī mūsu dūmvadu un kamīnu piedāvājumu