Kas Jāņem Vērā Izvēloties Ūdens Notekas?

Ja nolem uzstādīt lietus ūdensnoteku sistēmu savai mājai, vispirms nāksies veikt pamatīgu izpēti par šo procesu un tajā izmantotajiem elementiem – sākot ar pareiza izmēra un atbilstoša materiāla sistēmas detaļu iegādi, noslēdzot ar to dizaina un krāsas piemeklēšanu.
Kas Jāņem Vērā Izvēloties Ūdensnoteku Sistēmu

Atceries, ka noteksistēma ne tikai kontrolē nokrišņu plūsmu no jumta, bet arī nodrošina spāru galu pasargāšanu no mitruma. Ūdens notekas un to pareizs izvietojums nodrošina ūdens plūsmu nost no ēkas pamatiem, pasargājot namu. Ūdens notekas var arī izmantot lietus ūdens savākšanai, ko vēlāk var izmantot aplaistot dārza dobes. Ielūkojies šī raksta turpinājumā, lai uzzinātu visu nepieciešamo par ūdensnoteku sistēmas izvēli.

Katram ūdens noteku materiālam ir savas priekšrocības

Lietus ūdens noteku sistēmu veido divi svarīgi posmi – horizontālās teknes, jeb renes, kas tiek stiprinātas gar jumta apakšmalu un vertikālās notekcaurules, kas nodrošina no jumta savāktā lietus ūdens novadīšanu. Šo abu elementu savienojuma vietā izmanto piltuvi, taču, protams, sistēmas uzstādīšanā tiek izmantotas arī citas ne mazāk svarīgas detaļas.

Lūkojoties uz dažādām ēkām Latvijā, noteikti redzēsi, ka vairumam no tām ir uzstādītas metāla ūdensnoteku sistēmas, taču mūsdienās pieejamo materiālu skaits ir ievērojami pieaudzis, tādēļ vērts aplūkot vairākus no tiem, lai izvēlētos īsto.

  • Cinkots tērauda skārds ar polimēru pārklājumu. Ja agrāk ļoti izplatītas bija vienkārši cinkota skārda lietus ūdens notekas, tad mūsdienās tiek biežāk iegādātas cinkotas un krāsotas vai ar polimērpārklājumu pārklātas ūdens noteku sistēmas. Šādas notekas būs prātīga izvēle tiem ēku saimniekiem, kuri meklē materiālu, kas vienlaikus ir izturīgs, taču nav pārāk dārgs. Noteku ražošanā izmanto auksti velmētu, cinkotu tēraudu, kuru no vienas vai abām pusēm klāj īpaša polimēru vai aizsargkrāsas kārta, kurai ir gan dekoratīva, gan aizsargājoša funkcija. No šī materiāla ražotās notekas pieejamas dažādos izmēros, profilos un krāsās. Uzstādot šādas ūdensnoteku sistēmas, jāizvairās no to saskrāpēšanas, lai caurules nesāktu rūsēt. Šādu noteksistēmu izmaksas būs atkarīgas no paša skārda biezuma, izmantotā pārklājuma kvalitātes un biezuma, kā arī no pieejamā palīgdetaļu klāsta un to kvalitātes.

  • Alumīnijs. Šis materiāls lietus ūdens notekcauruļu ražošanā netiek izmantots bieži, jo ir salīdzinoši dārgs un mīksts, līdz ar to ne īpaši noturīgs pret mehānisko iedarbību. Tas izceļas ar ļoti ilgu kalpošanas laiku, vismaz 70 gadus, jo tas nav pakļauts korozijai, tās klasiskā izpausmē. Arī alumīnija ūdensnoteku sistēmas ir pieejamas dažādās krāsās.

  • Varš. No šī materiāla ražotās lietus ūdensnoteku sistēmas ir ne tikai pievilcīgas, bet arī ļoti ilgmūžīgas, jo spēj veiksmīgi izturēt apkārtējās vides iedarbību, un kalpo visilgāk – līdz 150 gadiem. Līdz ar to, jārēķinās ar izteikti augstāku cenu. Izvēloties šādu noteksitēmu ir jārēķinās ar lielākiem izdevumiem arī tās ierīkošanā, jo visbiežāk šādas sistēmas detaļas savā starpā tiek lodētas vai valcētas, kas ir darbietilpīgs process. Nepieciešamības gadījumā sistēmas var diezgan vienkārši salabot vai nomainīt bojātās daļas. Tāpat šī materiāla ražojumi ir estētiski pievilcīgi, diezgan ātri apsūbējot un radot tikai varam raksturīgo neatkārtojamu dabīgu nokrāsu. Vara teknes tiek ražotas dažādās formās, kā arī tajās var droši ierīkot noteku apsildi, kas pasargā no apledojuma, nebaidoties tās sabojāt.

  • PVC. Plastmasas lietus ūdensnoteku sistēmu ražošanās visbiežāk tiek izmantots tieši PVC jeb polivinilhlorīds, kas izceļas ar savu cietību un izturību pret dažādiem triecieniem. Šī ir laba izvēle, ja tiek meklēta ekonomiska noteksistēmas versija, kas ļauj izvēlēties no plaša krāsu sortimenta, ir pielāgojama visiem jumta mezgliem un fasādēm, neatkarīgi no jumta konstrukcijas sarežģītības. Ūdens notekas ir vieglas, nerūsē un tās neietekmē gaisa piesārņojums.

  • Titāncinks. Šis materiāls izceļas ar augstvērtīgām īpašībām, par kurām atbild tā sastāvdaļas – cinks, alumīnijs, titāns un varš. Šī materiāla ūdens noteku sistēmu uzstādīšana atšķiras ar to, ka elementu savienošana tiek veikta tikai izmantojot lodēšanas metodi. Titāncinka ūdensnotekas kalpo vismaz 100 gadu, bet, tāpat kā vara sistēmas, ir salīdzinoši dārgākas par skārda sistēmām. Titāncinks ir parocīgs izmantošanai ļoti sarežģītas arhitektūras ēkās, jo pats materiāls ir salīdzinoši elastīgs un ļauj izveidot dažādas formas, bet tai pat laikā, tas prasa pieredzējuša skārdnieka darbu.

Piemērotā izmēra izvēle un uzstādīšana

To, kāda izmēra notekrenes un notekcaurules, kā arī notekcauruļu daudzumu, nosaka, vadoties pēc jumta laukuma, attāluma starp piltuvēm, jumta karnīzes augstuma no zemes u.c. elementiem. Piemēram, nelielai privātmājai ar jumtu līdz 200m2 pilnīgi pietiks ar notekreni 125mm platumā un četrām caurulēm 87mm, tad trīs stāvu ēkai vai lepnai savrupmājai ar jumtu 600m2, nāksies izmantot 150mm platu notekreni un vismaz sešas notekcaurules ar 100mm diametru.

Dažādu materiālu lietus ūdens noteku sistēmu uzstādīšana var atšķirties. Piemēram, ja PVC sistēmas detaļas visbiežāk tiek savā starpā līmētas, tad vienkāršākajām metāla sistēmām montāžas izvēli papildina kniedēšana, valcēšana un salaiduma vietu apstrāde ar silikonu. Vara un titāncinka notekrenes tiek arī savstarpēji lodētas. Ir jāpievērš uzmanība arī notekreņu stiprinājumu āķu izvēlei, to izvēli ietekmē veids, kādā apstrādāta jumta kaste, tās leņķis attiecībā pret zemi utt., bet cauruļu stiprinājumu kronšteini ir atkarīgi no ēkas fasādes veida. Lai pielāgotu ūdens noteku sistēmu savām vajadzībām un tā izskatītos pievilcīgāk, mūsdienās ir iespējams pasūtīt arī individuāli izgatavojamās noteksitēmas, kas būs pieskaņotas konkrētās ēkas arhitektūrai. Tās var būt apaļas vai kantainas arī labi saredzamas, kas papildina ēkas kopainu, vai, gluži pretēji, paslēptas konstrukcijās tā, lai nav redzamas vispār.

schiedel-banner-1

Aplūko arī mūsu dūmvadu un kamīnu piedāvājumu