Renovācija: kas jāņem vērā, izvēloties jaunu jumta segumu savai mājai?

Tas, kādu jumta segumu tu izvēlēsies, ietekmēs ne tikai ēkas un tajā esošo cilvēku drošību, bet arī komfortu, siltuma un skaņas izolāciju utt. Ir vairāki materiālu veidi, no kuriem izvēlēties, tāpēc ieskaties šajos padomos, kas palīdzēs atrast tieši to, kas tev nepieciešams.
Renovācija: kas jāņem vērā, izvēloties jaunu jumta segumu savai mājai?

Svarīgi jautājumi

Domājot par jumta nomaiņu, tev vajadzētu pārdomāt šādus jautājumus:

  • Kādā stāvoklī ir esošās jumta konstrukcijas, vai ir nepieciešama nostiprināšana?

  • Kādas ir jumta materiāla izmaksas, kalpošanas ilgums, cik ilga ir ražotāja garantija?

  • Vai izvēlētais segums ir piemērots vietējiem laikapstākļiem?

  • Vai jumtam būs vajadzīga īpaša apkope un uzturēšana?

  • Vai jumta segums ir drošs, vai pa to varēs bez bažām pārvietoties, vai tas ir ugunsizturīgs?

Visi šie jautājumi palīdzēs saprast, kāds jumta materiāls ir piemērotākais tieši tev. Atceries, ka labam jumtam ir jāspēj pasargāt māju un tās iemītniekus no lietus, sniega, aukstuma, karstuma un arī spēcīga vēja.

Jumta materiālu veidi

  • Māla vai betona dakstiņi – ļoti izturīgs un pievilcīgs jumta segums. Noveco cēli, piešķir ēkai izsmalcinātu un oriģinālu izskatu. Dakstiņi pieejami dažādās krāsās – sarkanā, tumši brūnā, pelēkā, melnā un pat zilā vai zaļā. Pircēji novērtē to ilgo kalpošanas laiku, kas var būt pat 100 gadi un vairāk, virsmas un krāsas noturību, skaņas izolācijas īpašības, kā arī energoefektivitāti. Šis jumta segums piemērots jumtiem sākot ar 14° slīpumu.

  • Metāls – arī ļoti iecienīts materiāls, kuru izvēlas jumta ieklāšanai. Tas ir viegls un pārstrādājams, to var pielāgot dažādu konstrukciju un slīpuma jumtiem, kā arī iespējams izvēlēties no dažādām krāsām. Tiesa, jāņem vērā, ka šāds jumts neslāpē troksni, tādēļ tie, kas dzīvos augšstāvā dzirdēs lietus sišanos pret jumtu. Metāla jumtu ietekmē arī klimatiskie apstākļi – karstā laikā mājā būs tveicīgs, bet ziemā būs grūtāk saglabāt telpās siltumu. Kā arī nenovēršama problēma ir rūsēšana, tāpēc pēc laika jumtu būs nepieciešams pārkrāsot un apstrādāt ar pretkorozijas līdzekli.

  • Bitumena šindeļi – viens no populārākajiem jumta seguma materiāliem, kas izceļas ar zemu cenu un salīdzinoši vienkāršu, taču laikietilpīgu ieklāšanu. Pareizi to kopjot un uzturot, šindeļu jumts var kalpot no 10 līdz 30 gadiem.

  • Koka šindeļi – ražo no ozolkoka, priedes, apses u.c. kokiem. Pircēji to izvēlas galvenokārt dabiskā materiāla dēļ. Segums kalpo līdz 30 gadiem, taču jāņem vērā, ka tas nav ugunsizturīgs, kā arī laika gaitā mitrums var ietekmēt tā kvalitāti.

  • Bezazbesta šīferis – joprojām tiek izmantots, galvenokārt “pateicoties” Padomju laika tendencēm, kad šis bija pats izmantotākais materiāls privātmāju būvniecībā. Padomju laiku šīferis tiešām kalpoja ilgi, tomēr mūsdienās ražotie šīfera jumti vairs nav tik kvalitatīvi un to kalpošanas laiks ir ievējorami īsāks. Biežākās problēmas ir kondensāta veidošanās, sūces jumtā, plīšana. Mūsdienās šīfera un šindeļu jumti ir tie, kurus visātrāk nākas mainīt.

Veic izpēti

Meklējot piemērotāko segumu savas mājas vai kādas citas ēkas jumtam, pārliecinies, ka ievāc visu nepieciešamo informāciju par dažādiem materiāliem, to kalpošanas ilgumu, uzstādīšanu, cenu un citiem faktoriem, kas var ietekmēt tavu izvēli. Nepieciešamības gadījumā sazinies ar speciālistiem, kas tev sniegs padomus. Un atceries – labāk ieguldīt vairāk naudas un ieklāt kvalitatīvu jumtu, kas kalpos ilgi, nevis izvēlēties lētāku variantu un pēc tam izdot naudu dubultā par kopšanu, labošanu un atjaunošanu.

monier-banner

Atklāj mūsu Monier zīmola plašo dakstiņu piedāvājumu