Sūnas uz jumta – būt vai nebūt?

Daļa māju īpašnieku nemaz nav informēti par iemesliem, kādēļ būtu ieteicams izvairīties no jumta nosūnošanas. Lielākā daļa izziņas avotu vēsta par sūnu kaitējumu, tomēr mēdz būt arī tādi, kas apgalvo pretējo.
Sūnas Uz Jumta – Būt Vai Nebūt?

Arī pašu cilvēku gaume ir dažāda. Ir tādi, kas uzskata, ka sūnas uz jumta ir nekaitīgas un pat pievilcīgas. Spilgtākais piemērs ir Lielbritānija, kur uz jumta speciāli tiek izsmidzināti līdzekļi, kas sekmē sūnu veidošanos. Tomēr vairumā tās ir konkrēta stila un laikmeta lauku ēkas, tā saucamās kotedžas, kuru īpašnieki neiebilst, ka no jumta mūža “tiek nogriezti” pāris gadi, jo sūnu radītais šarms, kas atgādina par pasaku mājiņām, ņem virsroku preferenču skalā. Kuriem ir taisnība un vai sūnu veidošanās tiešām ir liels ļaunums, kas jāsteidz novērst, par to lasiet raksta turpinājumā.

Kādēļ sūnām nevajadzētu ļaut augt uz mājas jumta?

Problēmas, kuras šie augi rada tādā klimatā, kāds ir pie mums, saistās ar to, ka sūnas pārvēršas par paklāju, kas var pat sasniegt vairāku centimetru biezumu. Tas darbojas kā sūklis, absorbējot visu mitrumu, kas nonāk uz jumta. Un pēc tam šis mitrums, atrodoties ilgstošā saskarē ar jumta segumu to bojā; atkarībā no materiāla, radot pelējumu, puvi, koroziju un ūdens noplūdes zemsegumā, koka konstrukcijās un bēniņos, vai arī vienkārši no jumta mūža “noēd” pāris gadus.

Kā rīkoties, ja jumts nosūno – saudzīgā pieeja

Pirms ķeries pie ķīmiskajiem jumtu tīrīšanas līdzekļiem, noteikti pārlicinies vai konkrētie jumta segumi paredzēti šādu ķimikāliju lietošanai. Turklāt, iespējams, ka sākotnēji pietiek ar vienkāršu jumta tīrīšanu ņemot talkā maigu birsti vai slotu.

Veic maigu slaucīšanu

Attiecībā uz seguma tīrīšanu ar asām birstēm un mazgāšanu ar augstspiedienu jābūt ļoti uzmanīgiem, jo šāda pieeja var neatgriezeniski sabojāt jumtu. Tā vietā prātīgāk būtu maigi noslaucīt jumtu ar slotu. Pievērs uzmanību tam, lai, pārvietojoties pa jumtu, Tu veiktu nepieciešamos drošības pasākumus un neriskētu ar savu vai citu cilvēku veselību un dzīvību. Tāpat uzmanies no jumta seguma sabojāšanas, kāpjot, piemēram, uz šindeļiem vai metāla loksnēm.

Apzāģē kokus

Aplūkojot jumta stāvokli, Tu, iespējams, ievērosi, ka sūnas aktīvāk aug tieši tajās vietās, uz kurām krīt ēna no kokiem un ir mitrāks. Protams, nav nepieciešams uzreiz tos pilnībā nozāģēt, taču saprātīga traucējošo zaru likvidēšana ļaus saules gaismai brīvāk piekļūt jumtam, tādējādi nākotnē samazinot nosūnošanas risku. Jo sausāks būs jumts, jo mazāka iespēja, ka uz tā augs sūnas, ķērpji un cita veģetācija.

Uzturi jumtu tīru no gružiem

Tas notiek katru sezonu – jumtu noklāj koku lapas, zari, zīles, čiekuri, kastaņi un citi gruži. Taču, ļoti iespējams, Tu nezināji to, ka slapjas lapas uz zari nodrošina sūnām nepieciešamās barības vielas, ļaujot tām attīstīties un izplatīties.

Kas notiks, ja regulāri nekopsi jumtu?

Sūnas nerada problēmas uzreiz. Neliels nosūnojis pleķītis nekādu kaitējumu nenodarīs, tomēr ar laiku, atstājot šo novārtā, sūnas vairosies, kļūs biezākas, veidojot segas pārklāju. Ņem vēra, ka sūnas ietekmē pilnīgi visus jumtu segumus, tāpēc jebkurā gadījumā vajadzēs padomāt par to kā samazināt vai novērst to augšanu.

Kā noteikt, kad sūnu uz jumta ir pārāk daudz?

Viena no acīmredzamām pazīmēm – sūnas ir izveidojušas biezu slāni, veidojot segai līdzīgu pārklājumu. Tāpat ir vērts ielūkoties arī bēniņos, vai jumtā nav manāmas ūdens noplūdes pēdas un mitruma sūkšanās caur segumu.

Kā rīkoties, ja jumts nosūno – ķīmiskā metode

Ja tomēr vēlies jumtu notīrīt ar ķīmisku tīrīšanas līdzekli, noteikti veic izpēti par tirgū pieejamajiem produktiem. Iepazīsties ar to lietošanas un drošības instrukcijām un pārliecinies, ka līdzeklis nav kaitīgs dabai vai konkrētajam jumta segumam. Pareizi izvēlēts tīrīšanas līdzeklis var kalpot arī kā aizsargslānis un kavēt, vai pilnībā novērst atkārtotu sūnu veidošanos.

Galu galā secinājums ir viens. Ja vien tā nav nelokāma gaumes lieta, vai specifisks mājas stils, ko nepieciešams ievērot, labāk tomēr būtu sūnas lieki uz jumta neaudzēt. Reizē ar jumta apsekošanas darbiem pavasarī un rudenī, pārbaudi, vai nav nepieciešams jumtu attīrīt arī no sūnām. To var pavisam vienkārši izdarīt izmantojot maigu birsti, vai, ja nepieciešams, specifisku ķīmisko tīrīšanas līdzekli. Savukārt, ja ir vēlme ierīkot “dzīvo” jeb zaļo jumtu, tad tas jāplāno jau mājas projekta sākotnējā stadijā, lai var paredzēt visu nepieciešamo konstrukcijas specifiku.

monier-banner

Atklāj mūsu Monier zīmola plašo dakstiņu piedāvājumu